TML, a.s.

Zábrdovická 25/2
615 00  Brno-Zábrdovice
email: info@tml.cz
email: webmaster@tml.cz
tel: +420 549 216 497
tel: +420 724 328 080
IČ: 25372670, DIČ: CZ25372670
Obchodní rejstřík: KS Brno, odd. B, vložka 4334

Kontakty na jednotlivé prodejny naleznete v sekci Prodejny.

Kontakt
Nejprodávanější
Doporučujeme
Čaga - číslo jedna Tisk Email

OBSAH

 1. CO JE ČAGA
 2. CO JE BEFUNGIN
 3. HISTORIE
 4. STATISTIKY
 5. SVĚTOVÉ STUDIE
 6. ÚČINKY ČAGY
  6.1. ČAGA A BLAHODÁRNÝ VLIV NA TRÁVICÍ TRAKT
  6.2. ČAGA PROTI VYSOKÉMU A NÍZKÉMU TLAKU
  6.3. ČAGA PROTI ZÁNĚTŮM ŽIL A TROMBÓZE
  6.4. ČAGA NORMALIZUJE A PŘEDCHÁZÍ ALERGIÍM
  6.5. ČAGA PROTI RAKOVINĚ A METASTÁZÁM
  6.6. ČAGA JAKO ADAPTOGEN
 7. SHRNUTÍ
  POUŽITÉ ZDROJE A LITERATURA

 

1. CO JE ČAGA
Názvy "Kabanoanatake" (Jap.), "Clinker" (Ang.), "Lingzhi" (Čín.) nebo zcela exotický "W Sakechak Omik H´" jsou různými jmény jedné rostliny, stejně jako latinsky vznešeně znějící Inonotus Obliquus, česky už méně vznešeně – Rezavec šikmý nebo Choroš. Zůstaneme u názvu Čaga, nejen proto že je krátký a dobře se vyslovuje, ale i proto, že je v našich končinách rozšířen.
Čaga má černý, nepravidelný povrch s hlubokými zářezy, připomíná hromádku spáleného uhlí (odtud anglický název). Existuje přibližně 150 druhů prozkoumaných a medicínsky používaných hub, ale Čaga se od nich šíří svého záběru zcela liší.Po staletí se Čaga používala v lidovém léčitelství. Popisované působení a výsledky byly natolik zajímavé, že se v první polovině minulého století Čaga stala předmětem moderních medicínských výzkumů a laboratorních testů, které potvrdily některé dřívější závěry. Výzkum pokračuje dodnes a výsledky jsou velmi překvapivé.

2. CO JE BEFUNGIN
Befungin je koncentrovaný extrakt z Čagy. Je neprůhledný, velmi aromatický, lehce nahořklý, chutí může připomínat kávu. Je tak koncentrovaný a hustý, že je jej při dávkování z lahvičky nutné doslova "vyklepat". Preparát je distribuován ve 100 ml skleněné lahvičce. Karton obsahuje 30 balení.

3. HISTORIE
První písemné zmínky o Čaze a jejím blahodárném vlivu na lidský organizmus nalezneme ve více než 2000 let staré čínské lékařské knize, která je v Japonsku známa jako "Shinnoh Honsohkyo". Zde byly "medicíny" rozděleny do tří kategorií: Dokonalé, Skvělé a Dobré. Dokonalé byly nazývány "bylinami bohů" a sloužily člověku k udržení mládí a zdraví. Skvělé se užívaly jako tonikum a Dobré jako léky na specifické nemoci. Z dokonalých medicín vyjmenovaných v textu byl extrakt z Čagy zařazen na 1. místo (Leone Fujimuri, 2002). Extrakt z Čagy byl podáván knížeti Vladimíru Monomachovi, který trpěl rakovinou rtů. (Kievské letopisy, 1082). V 16. století byl extrakt běžně používán proti “raku” a zánětům zažívacího traktu. Do oficiálních lékařských a léčebných postupů se za carského Ruska r. 1858 extrakt zavádí jako protirakovinnový lék. Z roku 1870 se dochoval záznam o exportu 8 tun Čagy z Ruska do Evropy. V r. 1955 byl po sérii klinických testů zaveden do medicínské praxe extrakt z Čagy pod názvem Befungin. V roce 2003 korejská firma vykoupila celou zásobu suroviny zpracovatelského závodu vyrábějícího Befungin a chtěla si přípravek vyrábět sama. Protože tradiční metodu zpracování a více než stoletou zkušenost se nahradit nedařilo, byla surovina prodána zpět.

4. STATISTIKY
Během experimentů na zvířatech a klinických testů, které měly potvrdit nebo vyvrátit neuvěřitelně rozsáhlý pozitivní vliv Čagy na živý organizmus, s cílem vyvinout nový širokospektrální lék, se postupně objevovaly výsledky, ale cíle ještě dosaženo nebylo. Výzkum a vývoj nových léků se zakládá na obrovském množství takovýchto prací, které musí do detailů a dlouhodobě ověřit všechna působení. Nicméně mezivýsledky se shodují na výrazném zlepšení vedoucím až k vyléčení u těchto nemocí:- u koronárních chorob - hypertenze - zvýšené hladiny cholesterolu v krvi- nervového systému - chronické bronchitidy, hepatitidy- cévních nemocí a nemocí krvetvorby Nejvýraznější efekty byly pozorovány u onemocnění zažívacího traktu od lehkých zánětů, vředového onemocnění žaludku a dvanácterníku, ulcerózní kolitidy, crohnovy nemoci, hemeroidů až po onkologii zažívacího traktu.Statistiky kladného vlivu Čagy na různé nemoci vykazují vysoká čísla. Například chronické záněty byly vyléčeny z 60% až 97.7%. U infekcí horních cest dýchacích rychlost vyléčení přesáhla 50% oproti normálu s vykázanou účinností 80%.

5. SVĚTOVÉ STUDIE
Nejdelší a nejobsáhlejší analytické práce o Čaze prováděla Dr. Kirsti Kahlos, z Helsinské Univerzity, Finsko. Kahlos a její kolegové našli v extraktu různé druhy aktivních triterpenů. Nejaktivněji působící proti rakovinným buňkám pojmenovali inotodiol. Tým Dr. Kahlos také objevil látku betulin, která se do houby přemísťuje z břízy (hostitele) a další aktivní nespecifikované polysacharidy.Vědecký výzkum týkající se vlivu Čagy na lidský organizmus se dále soustředil na jeho přímé použití. Kahlos a jiní našli významné anti-rakovinné aktivity proti specifickým tumorovým systémům. Dále upozorňují na vysokou aktivitu proti virové chřipce. Čaga vykázala také protizánětlivou aktivitu s prospěšným působením na žaludek a trávící trakt. Další světové studie Čagy potvrdily antinádorovou aktivitu. V roce 1960 Národní institut Spojených států pro výzkum rakoviny přijal zprávu, která popisovala úspěšný postup léčení rakoviny v Austrálii pomocí extraktu z Čagy (Hartwell, 1971).Podle Reid (1976) Čaga snižuje bolest, zlepšuje kondici pacienta a odvrací slabost. Pokud je extrakt užíván v ranných stádiích choroby, může zastavit růst nádorů a je zvláště efektivní proti nádorům žaludku a prsu. Uvádí, že Chaga je velmi účinná v případě chronických zánětů zažívacího traktu a žaludku, včetně vředů.Jakmile pronikne kyselina betulinová dovnitř buněk, způsobí apoptosii (programovou buněčnou smrt) tumoru (Fulda, 1997). Noda (1997) objevil, že betulin obsažený v koncentrátu z Čagy, proti nádorovým buňkám pracuje vysoce selektivně. Zjistil, že vnitřní tkáň tumorů má obecně nižší pH než tkáň zdravá a betulinová kyselina je aktivní právě v těchto nižších úrovních pH.Rzymowska (1998) uvádí na základě studií provedených v Polsku, silné útlumové působení extraktu Čagy na růst novotvarů.Jiné studie uvádějí, že houba je bohatá na triterpeny, lanosterol a inotodiol právě tak jako na betulin a další steroly. Testy z těchto separací, pokud se týče jejich antinádororového působení, ukazují, že inotodiol byl nejaktivnější separací, která byla schopna 100% zničit rakovinné buňky Walker 256 a MCF-7. Dalším testováním separací bylo demonstrováno, že také několik jiných separací, kterým byly vystaveny karcinogenní buňky in vitro, byly účinné. U lanosterolu bylo zjištěno, že je proti Walker 256 neúčinný, ale byl schopen zabít 90% MCF-7 buňek. (Nelson, 2002)

6. ÚČINKY ČAGY
6.1. ČAGA A BLAHODÁRNÝ VLIV NA TRÁVICÍ TRAKT
Na trávicí trakt má Čaga mimořádně tonizující účinek, normalizuje jeho funkce a působí velmi efektivně při gastritidě, polypech a vředech (odborně doloženo). V Rusku se se na klinikách běžně používá proti žaludečním vředům a rakovině žaludku. (Raal, 2001). Vzhledem k tomu, že tyto účinky jsou zmapovány a dokladovány nejvíce a užívání Befunginu na tyto potíže je běžné, nebudeme jim dále věnovat pozornost.
6.2. ČAGA PROTI VYSOKÉMU A NÍZKÉMU TLAKU
Testy aplikace Čagy na zvířatech, která trpěla dědičnou hypertenzí a častým krvácením, vycházely s vynikajícími výsledky. Testované skupiny byly rozděleny na dvě části, jedné byl po dobu 2 týdnů podáván extrakt z Čagy a druhé nic. Po pěti hodinách nastal u skupiny 1 okamžitý pokles tlaku a stav se stabilizoval bez vedlejších efektů za 14 dní.Lidským pacientům s hypertenzí byly v rámci klinických testů po dobu 20 týdnů podávány preparáty Čagy, 30% pacientů přijímalo čistý extrakt a 70% v kombinaci s jinými prostředky. Bylo zjištěno, že Čaga dokáže výrazně zlepšit diastolický tlak a související symptomy (bolesti hlavy, závratě, únava a strnulost), které postupně zmizely bez vedlejších efektů. Jiné testy s pacienty s dědičnou hypertenzí, kteří přestali brát své léky, prokázaly po 4 týdnech aplikace Čagy extrémní zlepšení stavu.Závěr byl, že Čaga má velmi pozitivní a léčebný vliv na krevní tlak a dokáže odstranit i příbuzné problémy.
6.3. ČAGA PROTI ZÁNĚTŮM ŽIL A TROMBÓZE
Při aplikaci Čagy bylo testy ověřeno, že se snížila nadměrná akumulace krevních destiček v trombech, které se tím snáze rozpouštěly, byly posíleny membrány buněk červených krvinek a následně se rapidně snížil výskyt zánětů žil bez ohledu, kde se v organizmu nacházely. Bez vedlejších reakcí. (Morishige, 2002).
6.4. ČAGA NORMALIZUJE A PŘEDCHÁZÍ ALERGIÍM
Popis působení Čagy u alergií je velmi obsáhlý, vydal by na samostatný článek a proto se omezíme jen na několik faktů.Pokud byla testovaným subjektům podávána Čaga, byl léčivý účinek postupný, ale zřetelný. Čaga funguje jako výživa a opravář poškozeného orgánu a tím zlepšuje funkci imunitní regulace. Pacientům zmizely typické potíže (svědění, vyrážky a potíže s dýcháním). Snížily se vysoké koncentrace IgE v krvi. Byly katalyzovány metabolické procesy vyprodukováním kortizonu a zabráněno řetězovým alergickým reakcím. K oslabení orgánů nedošlo.Proces revitalizace byl postupný a spolehlivý, bez vedlejších účinků. Nejefektivnější byl s vhodně upravenou skladbou stravy společně s podáváním Čagy.
6.5. ČAGA JAKO PREVENCE PROTI RAKOVINĚ A METASTÁZÁM
Koncentrát obsahuje látky typu dvojsytných alkoholů ze skupiny triterpenů. Jde zejména o lanosterol, inoitodiol, obliquol a betulin, který je odvozen od (alfa)-lupanu a alkoholu lupeolu. Betulin není obsažen pouze v Čaze, vyskytuje se stopově v březové kůře i v jiných choroších rostoucích na břízách, např. v Březovníku obecném, ve slupkách lískových oříšků, v šípcích a některých kaktusech (Jakube a Jeschkeit 1976). Cytostatické účinky tohoto druhu vykazuje látka, která byla nazvána inotodiol. Chemicky jde o triterpen 1-hydroxy-22-ε(epsilon)-lanosterol (Reinach-Hirtzbach-Ourisson 1971), vzorec C30H50O2. Další triterpen čagy s cytostatickou aktivitou byl nazván obliquol, vzorec C30H50O (Kier 1961). Podle Šivrny obsahují preparáty čagy mj. kyselinu čagovou (směs huminových kyseli, složitějších než jsou huminové kyseliny půdy, a šest steroidních sloučenin. Droga obsahuje také polysacharidy a řadu neidentifikovatelných látek. Dnes je prokázán její preventivní a imunostimulační efekt, vytváří odolnost proti rakovině a také jsou odborně doloženy případy vyléčení. (Raal 2001).Výzkum a vývoj léků proti rakovině je vždy pod drobnohledem veřejnosti a tak jsou zdroje velmi opatrné na informace. V současné době se studie shodují na tom, že Čaga má vliv na zesílení a stabilizaci membrán karcinogenních buněk, čímž zabraňuje jejich rozšíření v organizmu. Dále redukuje rozšíření metastáz a je-li podávána s konvenčními protirakovinnými léky a při chemoterapii, eliminuje jejich nežádoucí vedlejší účinky a zesiluje jejich působení. Proto v současné době můžeme říci, že Čaga není univerzálním lékem na rakovinu, ale zpomaluje růst novotvarů a vývoj metastáz, snižuje bolesti, až do úplného zániku. Výrazně pozitivně se projevuje v počátečních stadiích onkologických onemocnění. Jiný zdroj (Hyesung, 2002) již tak zdrženlivý není a uvádí „epochální účinek Čagy proti rakovině dělohy, rakovině jater, rakovině prsu, žaludku, hypertenzi a diabetes".
6.6. ČAGA JAKO ADAPTOGEN
Čaga vykazuje všechny hlavní vlastnosti konceptu adaptogenu (Royal Medical Society) - je netoxická, bez škodlivých vedlejších účinků, její působení není omezeno na konkrétní orgány nebo tkáně a má celkově normalizující efekt. Čaga dokáže standardizovat funkce podstatné části organizmu, neumí však léčit všechny nemoci plošně. Je třeba si uvědomit, že žádná substance nemůže být čistá, být konečný všelék.

7. SHRNUTÍ
Čaga a extrakt z ní jistě není konečným všelékem. Kouzelný elixír, který vyléčí každého a ihned, dosud vynalezen nebyl. Aby se dostavil očekávaný efekt, potřebuje Čaga na svůj projev čas - jako všechny procesy v přírodě. Mnohatýdenní kůra není nic neobvyklého. Ale výsledky jsou přesvědčivé a na závěr je můžeme shrnout takto: O Čaze se již po staletí ví, že zvyšuje životaschopnost. Podporuje klíčové systémy organizmu a blahodárně působí na hlavní orgány. Stimuluje imunitní systém a působí proti některým nádorům a jejich metastázám. Působí na žaludek a plíce, na zánětlivé procesy, vředy a tiší bolest. Zlepšuje metabolismus na buněčné úrovni a tím zvyšuje odolnost organizmu. Jako vedlejší efekt zlepšuje funkci nervového systému, lidově řečeno "posiluje nervy a mozek". Je velmi aktivní při onemocněních trávicího traktu a hemeroidech, srdce a oběhového systému, hypertenzi a hypotenzi, zánětech žil a trombóze, je silnou prevencí proti metastázám a rakovině, působí jako adaptogen a imonomodulátor. Působí při ekzémech, lupence a alergiích. Přípravek Befungin (100ml) se dnes prodává v prodejnách zdravých výživ i v některých lékárnách a jeho doporučená cena se pohybuje kolem 350,- Kč. Roztok, připravený ze tří čajových lžiček koncentrátu, zamíchaných do 150 ml vody, se užívá 3x denně 1 polévkovou lžíci. Jedno balení (100ml) vystačí na 90 denní kůru.

POUŽITÉ ZDROJE A LITERATURA
Willard, Terry, "Reishi Mushroom: Herb of Spiritual Potency and Medical Wonder". Sylvan Press, Seattle, Washington, 1990
Wen-yen-Li and Eric J. Lein, "Fu zhen Herbs in the Treatment of Cancer", Oriental Healing Arts International Bulletin, 1986
Subhuti Dharmananda, Chen Fu Tai, and George Weissmann, "Herbal Foods in Asia: Role in the Prevention and Treatment of Cardiovascular Diseases"
In Nutrition and Heart Disease II. Ronald R. Watson, Ph.D., Press, Inc., Boca, Florida, 1986
Raal, USA, 2001
Nelson, Canada, 2002
Reid, 1976
Belarussian State University, MinskInstitute of Microbiology, National Academy of Sciences of Belarus, Minsk
Dr. Kirsti Kahlos, University of Helsinki, FinlandHartwell, 1971
Rzymowska, 1998
Noda, 1997
Dr. Fukumi Morishige, M.D.Phd., 2000
Wasser, 1999
Hyesung, 2002
Médecine et traditions populaires, 1992, par le Dr J.BAUR
The periodical newsletter of North American Reishi, Canada, 2001
Cir Ciruj, Manifestaciones digestivas en la fase crónica de la enfermedad de Chagas, 1997.